Firmy nie są przygotowane do kontroli

Tymczasem fiskus stosuje nowe, coraz bardziej wyrafinowane metody kontroli


Urzędnicy skarbowi są coraz bardziej skuteczni i coraz lepiej przygotowani do prowadzenia kontroli. Z danych przedstawionych przez Ministerstwo Finansów wynika, że znacząco wzrosła efektywność́ kontroli skarbowych przy jednoczesnym spadku ich liczby.


Tymczasem większa skuteczność fiskusa nie idzie w parze z lepszym przygotowaniem firm do kontroli – wynika z raportu firm AXA i EY pt. „Pod lupą fiskusa", przygotowanego w ramach projektu „Bezpieczny podatnik”.


90% badanych przedsiębiorcy uważa, że polski system podatkowy jest skomplikowany. Trzy czwarte spośród nich twierdzi, że jest represyjny – podkreśliło to 75% respondentów. 88% postuluje jego uproszczenie. Jako źródła zagrożeń bezpieczeństwa podatkowego wskazywano niestabilność prawa, niejednoznaczności przepisów, nastawienie urzędników do firm oraz ich niedostateczne kompetencje, a także fiskalizm państwa.

Urzędnicy skarbowi są coraz lepiej przygotowani do kontroli, a Ministerstwo Finansów chwali się doskonałymi wynikami. Dzieje się tak, ponieważ ciężar walki z nieprawidłowościami podatkowymi jest konsekwentnie przenoszony na etap analizy danych, planowania i typowania do kontroli. Narzędzia, które fiskus dostał do ręki, zwłaszcza Jednolity Plik Kontrolny (JPK) sprawiły, że firmy kontrolowane są niemal przez cały czas, a kontrola tradycyjna w siedzibie podatnika jest już tylko zwieńczeniem całego procesu – mówi Piotr Wójcik Dyrektor Departamentu Ubezpieczeń OC AXA


Co robić, by się przygotować?


Eksperci EY podkreślają, że organizacje muszą zadbać o uzasadnienie biznesowe swoich transakcji. Firmy powinny regularnie weryfikować JPK, rozliczenia podatkowe oraz kontrahentów, a także wprowadzić procedury ograniczające ryzyko odpowiedzialności karnoskarbowej.

Myślenie „mnie to nie dotyczy, dokumentację mam w porządku” wynika w dużej mierze z przeświadczenia, że wszystko zależy od samej firmy. Tymczasem takie podejście może okazać się błędne. Często ryzyko przychodzi z zewnątrz. Dziś największe zagrożenia to wyłudzenia VAT i trudno być do końca pewnym, że nie było się w ciągu ostatnich 5 lat elementem łańcucha– podsumowuje Agnieszka Tałasiewicz, Partner Zarządzający Kancelarią Prawną EY Law oraz szef Zespołu Postępowań Podatkowych i Sądowych w Dziale Doradztwa Podatkowego EY.


Raport do pobraniaKONTAKT

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się z nami. Nasi eksperci odpowiedzą na Twoje pytania >>

 

All right reserved: CR21 Sp.zo.o.

KIM JESTEŚMY

 

Strefa Bezpieczeństwa to wspólny projekt AXA, EY i CR 21 mający na celu zwiększenia podatkowego bezpieczeństwa firm >>